Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Nowa lista leków refundacyjnych
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Nowa lista leków refundacyjnych

Nowa lista leków refundacyjnych 11/09/2009 19:01 #54994

  • Lendar
  • Offline
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 825
  • Oklaski: 0
Nowa lista leków refundacyjnych miała ukazać się 16 sierpnia br. Wówczas wykaz nie ukazał się, a Ministerstwo Zdrowia przesunęło termin jego wejścia w życie o dwa miesiące. 16 października br. resort zdrowia po raz kolejny podjął decyzję o wydłużeniu okresu ogłoszenia listy leków i wyznaczył nową datę. Ministerstwo obiecuje, że 1 grudnia br. lista w końcu ma zacząć obowiązywać. Wiceminister, Marek Twardowski podkreśla, że projekty rozporządzeń refundacyjnych są już gotowe i aktualnie czekają na akceptację kierowników resortu zdrowia.
W związku z zawirowaniami wokół listy leków refundowanych, pacjenci chorujący przewlekle muszą cierpliwie czekać na jej oficjalne ogłoszenie, gdyż od ustaleń resortu zdrowia zależeć będzie ich dotychczasowy i przyszły tok leczenia. – Chorzy bardzo często pytają, kiedy będą nowe listy. Szczególnie zainteresowani są ci, którzy chorują przelekle – zaznacza Krzysztof Majka, farmaceuta i właściciel apteki w Sosnowcu. – Niepokoją, czy ich leki nadal będą refundowane. Inni czekają aż ich lek powróci na listy – dodaje.
Pacjenci chorujący na gruźlicę czekają na powrót do wykazu izoniazydu, który został uprzednio wycofany ze względu na niedopełnienie przez producenta niektórych wymogów prawa unijnego. Obecnie, na terenie Polski lek jest niedostępny.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami prawnymi, listy leków refundowanych powinny być uaktualniane cztery razy do roku, czyli mniej więcej co 90 dni. Każdy wniosek dotyczący umieszczenia na liście konkretnego środka farmaceutycznego powinien zostać rozpatrzony i gdy nie uzyska negatywnej opinii powinien zostać uwzględniony w nowym wykazie. Z danych uzyskanych przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) wynika, że do resortu zdrowia co roku trafia co najmniej 700 takich wniosków. Każdy z nich wymaga szczegółowej analizy, co z kolei wydłuża czas wydania rozporządzenia.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.37 sekundy

Zapisy dla lekarzy

WEJDŹ

Zapisy dla studentów

WEJDŹ