Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Grużlica

Grużlica 10/10/2006 10:22 #7627

U malego dziecka po kontakcie z osobą chorą na gruzlice na jak długo włącza sie chemiprewencje?i jakie leki byscie dali ( Izoniazyd + rimfampicyna?)
A u noworodka,ktorego matka w ciązy chorowała na gruzlice jakie jest wlasciwe postępowanie (co z BCG?)i czy daje sie mu jakies leki???Pozdrawiam

10/10/2006 10:32 #7630

• limonka
  • Świeżak
  • Oklaski: 0
Dzieci i młodych dorosłych z udowodnionym świeżym zakażeniem leczymy w ramach chemioprofilaktyki izoniazydem przez 6 mcy.
A co do noworodka którego matka chorowała gruźlicę nie jestem pewna...
Nie szczepi się dzieci które przebyły zakażenie gruźlicą i te z dodatnim odczynem tuberkulinowym, ale nigdzie w przeciwskazaniach nie ma takiego przypadku, szczerze to liczę na kurs szczepień

10/10/2006 10:40 #7633

• titamd
  • Świeżak
Wg Kubickiej chemioprewencja izoniazydem przez 3 miesiące u dzieci do 3 r.z.
Co do drugiego pytania nie moge nic konkretnie znaleźc ale wydaje mi sie że należy odizolowac dziecko,podac BCG i chyba wlaczyc chemioprewencje.No i oczywiście zakaz karmienia piersia jesli matka prątkuje:)

10/10/2006 11:08 #7634

• tao
  • Świeżak
Wg Dobrzanskiej u małych dzieci i noworodków mających styczność z gruźlica 3 m-ce izoniazyd.a u dzieci i mlodzieży zakazonych prątkiem zjadliwym (doadatni odczyn tuberkulinowy prz prawidłowym rtg klatki i braku objawow z iinych narządów) w ciągu ostatnich 12-14 mcy chemioprofilaktyka czyli przez 6 mcy izonizyd .Pod koniec tych 6 mcy robi siezdjęcie kontrolne klatki -jeśli zmiany (wapniejące węzły chłonne) to przedłuża sie podawanie iziniazydu do 9 mcy.
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.58 sekundy

Zapisy dla lekarzy

WEJDŹ

Zapisy dla studentów

WEJDŹ