Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Meydycyna po stomatologii
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Meydycyna po stomatologii

Meydycyna po stomatologii 03/06/2014 21:29 #75528

• naira90
  • Świeżak
  • Oklaski: 0
Jak to wygląda? Rozważam rozpoczęcie studiów lekarskich po skończeniu stomy (jestem na IV roku lek-dent i nie wyobrażam sobie pracy na pełen etat w tym fachu) . Czy ktoś orientuje się/ma znajomych/ wie jak wygląda sytuacja absolwenta stomatologii? Czy trzeba od początku zaczynać studia, są jakieś szanse na przepisanie? Jak wyglądają studia? Z tego co obserwuję po swojej uczelni to lekarski ma mniej zajęć i zwykle kończą o 13. Słyszałam coś że po medycynie można zrobić stomę w 2 lata a po stomie medycynę w 4. prawda to?
Ostatnio zmieniany: 03/06/2014 21:30 przez naira90.

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/06/2014 23:18 #75529

• Sadek 888
  • Świeżak
  • Oklaski: 1
Na pewno na lekarskim jest wiecej nauki. Na stomie w kolko jedne i te same głupoty o zebach.
teraz duzo gorzej z przeniesieniem ( po reformie z 6 letnich studiow na 5 letnie) bo juz na 1 roku materiał sie zaczyna rozjezdzac miedzy tymi oboma kierunkami.
Moze 1-2 lata zalicza. Zostaje 4 + specka takze dłuugo :/

z reszta watpie ze to za darmo zrobisz. Wykozystałas swoja darmowa pule ectsow ktora sie kazdemu nalezy od panstwa na jedne studia. za lekarski juz chyba zapłacisz niecałe 200 tys :/ (wiesz 2 kierunek juz na 100% nie jest za free i te sprawy)
Ostatnio zmieniany: 03/06/2014 23:28 przez Sadek 888.

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/07/2014 10:54 #75530

• naira90
  • Świeżak
Nie wiem, czy studiowałeś na stomie, ale mamy te same przedmioty co lekarski + przedmioty stomatologiczne. Na uczelni siedzę dzien w dzień od 8 do 20, mam zajęcia praktyczne z pacjentami ze stomatologii zachowawczej i protetyki, ale poza tym mam normalne zajęcia kliniczne w szpitalu na oddziałach pediatrii, laryngologii, onkologii, okulistyki itp itd Na III roku miałam farmakologię obejmującą ten sam materiał co lek, patomorfologię (ogólną), na II roku fizjologię, biochemię raczej niezbyt okrojone, i inne przedmioty, tak więc jeśli chodzi o zakres wiedzy to mam wrażenie że mniej się uczymy o zębach (no bo ile można uczyć sie o tym samym) dopiero od IV roku wchodzą ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, periodontologia , a więcej o medycynie w ogóle. Może jest łatwiej, nie wiem bo nie studiowałam medycyny, ale uczyć się trzeba sporo.

Podstawowym problemem jest brak czasu. Podczas gdy koledzy z lekarskiego kończa zajęcia o 13, my siedzimy do póżnych godzin wieczornych na wyczerpujących zajęciach po któych naprawdę nic się nie chce. Wolałabym już układ - dużo nauki, ale też dużo czasu na nią, niż średnio dużo nauki (bo bardziej przymykają oko) ale kompletny brak czasu na nią.

Na mojej uczelni zresztą oddział stomatologiczny jest częścią wydziału lekarskiego i kierunek nazywa się "lekarsko-dentystyczny" a nie "stomatologia"

O co chodzi z tą darmową pulą ECTSów? Nie jest tak, że tylko jak się studiuje równolegle dwa kierunki, to trzeba płacić? Czy nie bardziej opłaca się więc studiowanie za granicą - też płatne ale na o wiele wyższym poziomie?
Ostatnio zmieniany: 03/07/2014 11:00 przez naira90.

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/07/2014 21:42 #75533

• Sadek 888
  • Świeżak
Jestem na lek.
Nie jestes w temacie w ogole widze.
Panstwo daje Ci do wykorzystania 300-360( 360 tylko lek dostaje w naszym kraju) ectesow do wykorzystania raz w zyciu za darmo. Na kazdych studiach semestr zuzywa około 30 ectsow. stoma 10 razy 30 =300
po wykozystaniu za kazde dodatkowe kształcenie samemu sie placi.
to ze nie mozna dwoch rownolegle to kiedys tak było, dawne czasy. Obecnie przepisy sie zaostrzyły i nie mozna jednych po drugich.

Za granica sa takie ceny medycyny ze oni do nas przyjezdzaja studiowac bo nasze 30 tys za rok to jak promocja dla nich...

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/07/2014 22:03 #75534

• Sadek 888
  • Świeżak
jeszcze jedna kwestia jest taka ze oficjalne dane to jedno a jak jest naprawde to drugie.
takze musisz poszukac info nie na forach bo to slabe zrodlo iformacji tylko
1. urzad woj. twojego wojewodztwa
2.ministerstwo szkolnictwa wyzszego
napisz malie+ zadzwon

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/08/2014 09:13 #75535

• naira90
  • Świeżak
Jestem w temacie. Studia zaczęłam w 2010 roku, zanim zaczęła obowiązywać ta ustawa, która mnie w związku z tym nie dotyczy.

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/08/2014 09:14 #75536

• naira90
  • Świeżak
"Nie można jednych pod rugich" - widzę, że to ty nie jesteś w temacie.

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/08/2014 12:03 #75537

• psychidae1
  • Świeżak
obecnie drugi kierunek jest płatny (trzeba liczyć się z 30 tys. zł/rok w przypadku kierunku lekarskiego) - żeby nie płacić trzeba było rozpocząć drugi kierunek przed wejściem tej ustawy

kiedyś można było robić stomatologię po lekarskim trwało to 2 lata - na odwrót chyba nigdy nie można było

bajki o tym, że stomatologia uczy się tego co my + swoje przedmioty jest wyssana z palca (z pediatrii czy interny lub chirurgii mieli skrypciki 30-60 stron na egzaminy - więc litości, nie macie tych przedmiotów w tym zakresie - jedynie coś w rodzaju "propedeutyki" - myślę, że studenci pielęgniarstwa/położnictwa/ratownictwa medycznego muszą wiedzieć więcej w tym zakresie) - mam wrażenie, że te przedmioty i tak macie na odwal się, bo nikt was nie traktuje poważnie na klinikach i te zajęcia są tylko dlatego, że tak pasuje, bo niby " też lekarze"

na temat farmakologii pasuje żebyście mieli jakieś pojęcie, bo jednak możecie wypisywać recepty na wszystkie leki !!! a nie tylko na stomatologiczne i antybiotyki

moje sąsiadki są z IV roku stomy - nie siedzą od rana do nocy na zajęciach - ba, mam nawet wrażenie, że wracają wcześniej do akademika, ale na każdej uczelni stoma mówi, że ma więcej nauki - bo ma nasze + swoje przedmioty, z tego lekarski zawsze drwi - tak z przymrużeniem oka

pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 03/08/2014 12:07 przez psychidae1.

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/08/2014 13:40 #75540

• Sadek 888
  • Świeżak
naira90 napisał:
"Nie można jednych pod rugich" - widzę, że to ty nie jesteś w temacie.

pani doktor, spokojnie. mozesz robic lek za free, jeszcze ci zaplaca za to!

Odp: Meydycyna po stomatologii 03/10/2014 21:06 #75552

• Tympanogram
  • Senior forum
  • Oklaski: -13
Niestety w Polsce jest tak, że studia są darmowe, państwo kształciło, a po studiach albo inne zaczyna, albo na zmywak jedzie. O losie.

Skończ stomę idz na protetykę, czy chirurgię szczękową.

PS Mi się wydaje, że jeżeli to na tej samej uczelni to niektóre przedmioty mogą Ci przepisać.

pzdr
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.81 sekundy