Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Specjalizacje deficytowe - kolejne ułatwienie?
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Specjalizacje deficytowe - kolejne ułatwienie?

Specjalizacje deficytowe - kolejne ułatwienie? 03/25/2009 19:01 #45983

• Lendar
  • Platynowy forowicz
  • Oklaski: 0
Lekarze specjalizujący się w deficytowych dziedzinach medycyny, mający problem z odbyciem obowiązkowych szkoleń i kursów, przewidzianych w programie specjalizacji mogą odetchnąć z ulgą. W większości przypadków mają szansę na refundację poniesionych kosztów. Na organizację szkoleń do 2015 roku zarezerwowano już 139 milionów euro. W 85 procentach źródłem pieniędzy będą środki unijne, resztę pokryje natomiast budżet państwa. Realizacją całego przedsięwzięcia zajmie się Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie.
Celem programu, w którym aktywnie uczestniczy Unia Europejska jest doprowadzenie do zwiększenia liczby lekarzy w poszczególnych, dzisiaj deficytowych, dziedzinach medycyny. Mowa przede wszystkim o dziedzinach takich jak onkologia, kardiologia i medycyna pracy. Zgodnie z przyjętymi założeniami, do 2015 roku pełen cykl kursów ma ukończyć 311 onkologów, 404 kardiologów i 362 lekarzy medycyny pracy.
Organizatorem realizującym kursy jest CMPK w Warszawie, jednakże do projektu zaprasza także inne ośrodki prowadzące szkolenia specjalizacyjne w danych dziedzinach medycyny. W związku z tym kwalifikacje mogą zdobyć wszystkie uczelnie i inne uprawnione instytucje naukowe.
Czy każdy specjalizujący się lekarz, w podanych dziedzinach medycyny może liczyć na refundację? I na jakich zasadach będzie się ona odbywać? Pierwsze szacunkowe dane donoszą, że pojedynczy medyk skorzysta z pomocy, która wyceniona jest na 100 tysięcy złotych. W skład tej kwoty wejdzie opłata za uzyskaną wiedzę merytoryczną, przekazywaną przez najlepszych fachowców w kraju, jak również pokrycie kosztów uczestnictwa w szkoleniu. W początkowym okresie limit refundacji nie będzie najwyższy, gdyż kalkulowano go w odniesieniu do roku 2008 i wyniesie 100 złotych. W kolejnych latach wysokość refundacji ma być większa. Aby skorzystać z programu, lekarz uczestniczący w kursie, w przeciągu siedmiu dni od dnia jego zakończenia, powinien przedstawić wszystkie rachunki i faktury. Zwrot pieniędzy powinien nastąpić w przeciągu 30 dni. Nie decyduje o nim kolejność zgłoszeń, a analizowany jest indywidualny przebieg specjalizacji.
Jednym problem związanym z program, zdaniem Pawła Jezierskiego z Komisji Młodych Lekarzy przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, jest brak rzeczowych informacji, które docierałyby do specjalizujących się lekarzy. Brak nagłośnienia sprawy oczywiście uniemożliwia skorzystanie z przysługujących przywilejów.
W przyszłym roku mają zostać opracowane także specjalne kursy, których odbiorcami będą kierownicy specjalizacji. Oni także otrzymają pełną refundację poniesionych kosztów.

Źródło: www.pulsmedycyny.pl, www.rynekzdrowia.pl

03/25/2009 20:04 #45989

• joeMD
  • Świeżak
Jestem rezydentem na 3-cim roku specjalizacji z onkologii klinicznej. System działa bardzo sprawnie. Jeśli chodzi o limit refundacji, to wynosi on 100zł , ale NA DZIEŃ, plus dodatkowo zwrot kosztów transportu do i z miejsca odbywania kursu. Tak więc tygodniowy kurs w Wawie w tamtym roku miałem całkowicie za darmo; właściwie zwrócono mi koszty pobytu w całości. Natomiast jest inny problem - odbywanie staży do specjalizacji. Ministerstwo Zdrowia powinno zdać sobie sprawę z tego, że bardzo trudno jest rezydentom wyrwać się na staże. Wszystkim tym profesorom powinni dobrać się do d...! pozdrawiam!

03/26/2009 16:49 #46007

• sila
  • Świeżak
Takie małe pytanko. komu mam przedstawiać faktury za te kursy? W kadrach w moim szpitalu czy może mam je wysyłać do cmkp? Czy dojazd do i z kursu może być własnym samochodem i wtedy daje fakture za paliwo czy musi być to komunikacja publiczna?

03/26/2009 17:36 #46009

• kjozo
  • Świeżak
można dojechać własnym samochodem, składa sie wówczas specjalne oświadczenie (wzór do pobrania ze strony cmkp). faktury należy zlożyć, lub wysłać do cmkp, w terminie wydaje mi się 7 dni od końca kursu!

03/26/2009 17:41 #46011

• kjozo
  • Świeżak

03/26/2009 19:44 #46020

i w ten sposób przyjaciółka robioca specjalizację w deficytowej dziedzinie chwali się, że teraz będąc na kursach chodzi na obiad do dobrych restauracji, bo ja na to stać. I oczywiście rachunek poxniej dołącza do kosztów kursów.

03/26/2009 20:04 #46021

• zebra
  • Platynowy forowicz
  • Oklaski: 1
Czyli ona typowo po polsku jest nieuczciwa, a Ty jej typowo po polsku zazdrościsz.

03/27/2009 09:15 #46036

ja nie zazdroszczę - bo mnie stać na to bez jakis dodatkowych nakładów. smieszy mnie po prostu takie odgórne ustanawianie udogodnień dla pewnej grupy - uważam, ze lekarze robiący każda specjalizację powinni dostać taką samą pomoc od pastwa. Tym bardziej, ze jak sobie przypomnę, że jak otwierałam specjalizację to częśc moich kolegów chciała robić specjalizacje, które teraz wykazywane są jako deficytowe - nie mogli, bo po prostu były przez dłuzszy czas zamknięte. A teraz ktoś obudził się z ręką w nocniku i szumnie robi z tych specjalizacji jako deficytowe. Uważam, że to jest po prostu typowy polski bałagan.

03/27/2009 10:12 #46037

• krzysgro
  • Platynowy forowicz
uważam, ze lekarze robiący każda specjalizację powinni dostać taką samą pomoc od pastwa.

Podpisuje sie wszystkimi odnozami. Jedne zasady dla wszystkich. Ciekawe jakie cyrki wlasnie sie odbywaja nad lista spec. deficytowych. Kto komu co i za co - jak zawsze gdy kryteria sa niejasne (co to tak naprawde znaczy "deficytowa"?) i wszystko zalezy od decyzji urzednikow hen tam w gorze...

Poza tym popatrzcie jak pieknie polityka rzadu przechodzi z "polityki milosci" do divida et impera
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.90 sekundy